niedziela, 6 sierpnia 2017

Co przeszkadza Ci schudnąć? – 8 pułapek odchudzania


Każdego dnia starasz się zrobić wszystko by dojść do wymarzonej sylwetki. Pilnujesz diety a na treningu dajesz z siebie wszystko. Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia może się jednak okazać sporym wyzwaniem na dłuższą metę – coś o tym wiem. Przygotowałam siedem wskazówek co według mnie może  najbardziej utrudniać odchudzanie. Przeczytaj koniecznie!


1) słodkie przekąski – często nie wyobrażamy sobie kawy czy herbaty bez dodatku czegoś słodkiego w postaci czekoladek, pączków czy cukierków. Takie niewinne maleństwa ( czekoladki są przecież takie malutkie) mogą mieć bardzo istotny wpływ na naszą sylwetkę! No bo zobacz. Codziennie zjadasz dajmy na to dwie – trzy takie czekoladki. Objętościowo wydają się w sumie nic nie znaczące. Jedna z nich to około 60 – 70 kcal w zależności od rodzaju i nadzienia. Czyli trzy takie to około 200 dodatkowych kalorii dziennie! W perspektywie tygodnia nazbiera się już ich 1400 kcal! To dość sporo. Poza tym słodkie przekąski to głównie sam cukier, który może działać uzależniająco. Ponadto często takie przekąski jemy szybko w biegu przez co możemy zjeść ich jeszcze więcej niż tylko dwie lub trzy. Wiem z własnego doświadczenia, że zazwyczaj na jednej się nie kończy. To według mnie jedna z największych pułapek żywieniowych.


2) jedzenie w biegu – fakt, często nie mamy zbytnio czasu na celebrowanie posiłków. Jemy szybko i wracamy do pracy. A jak wiadomo jedzenie w biegu jest nie zdrowe. To, że jesteśmy najedzeni trafia do naszego mózgu po około 15-20 minutach, dlatego zjadając szybko pochłaniamy większe ilości niż byśmy to sobie założyli. Po prostu nasz mózg potrzebuje więcej czasu na zarejestrowanie naszego posiłku. A teraz pytanie  ile trwa jedzenie Twojego posiłku? Jedząc wolniej o wiele lepiej przyswajamy  składniki odżywcze zawarte w naszym daniu a także na  dłuższy okres czasu czujemy się syci co sprzyja  zachowaniu smukłej sylwetki. Wolniej jesz mniej zjesz!
3) brak obiadu – wielu omija obiad gdyż twierdzi, że nie ma czasu. Inni nie odczuwają głodu bo na przykład zjedli późne śniadanie. Tymczasem obiad powinien być obowiązkowym posiłkiem w ciągu dnia i to jeszcze powinniśmy przeznaczyć na niego największą ilość kalorii ze wszystkich posiłków. Kiedy nasz obiad jest niewielki czy wcale go nie jemy zazwyczaj dopada nasz ogromny apetyt po południu. Wtedy najczęściej zajadamy się słodyczami do popołudniowej kawy lub też zjadamy bardzo obfitą kolację – bogatą w węglowodany. A to niestety sprzyja przybieraniu na wadze. Jeśli w pracy nie mamy możliwości wyjścia na lunch dobrze jest przygotować posiłek w domu i zabrać go ze sobą.
4) brak planu – jeśli zaczynamy przygodę ze zdrowym stylem życia dobrze jest nauczyć się organizacji swoich posiłków. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowywanie tygodniowych jadłospisów oraz listy zakupów. Nie dość, że zaoszczędzisz czas to jeszcze pieniądze, ponieważ ograniczysz kupowanie zbędnych produktów oraz przekąsek. Większość z nas zakupy jak i przygotowywanie posiłków traktuje dość spontanicznie. Wracamy z pracy, robimy zakupy i co wtedy najczęściej wybieramy? Łatwe i szybkie w przygotowaniu posiłki – czyli mrożone dania typu fast food, które wystarczy tylko włożyć do mikrofalówki. Niestety takie gotowe dania  to ogromne ilości kalorii oraz sztucznych barwników, konserwantów oraz polepszaczy smaku. Dlatego warto  poświecić trochę czasu, aby zaplanować swoje menu.
5) monotonny jadłospis – do prawidłowego funkcjonowania każdy z nas potrzebuje oprócz węglowodanów, białek i tłuszczy także witamin i składników mineralnych, których najwięcej znajduje się w warzywach i owocach, mięsie, orzechach oraz nasionach. Dlatego ważne jest, aby nasze posiłki były urozmaicone (może i jedzenie codziennie takich samych produktów pozwoli nam schudnąć ale nie zapewni odpowiedniej ilości substancji odżywczych). Im bardziej bogate menu tym większe prawdopodobieństwo, że nasz organizm dostanie tyle wartościowych składników ile potrzebuje. Oczywiście można korzystać z suplementów diety. Niestety są one wytworem sztucznym, dlatego najlepiej na tyle ile to możliwe zadbajmy o naturalne dostarczanie wszystkiego co niezbędne.


6) zajadanie emocji – często kiedy jesteśmy w stresie lub czujemy zdenerwowanie sięgamy po coś słodkiego. W sytuacjach silnych emocji potrafimy zjeść bardzo dużo nie zdając sobie z tego sprawy. Spróbuj zaobserwować czy u Ciebie nie dzieje się podobnie. Jedzenie potrafi ukoić największy smutek (choć tylko na chwilę) co odbija się na naszej wadze. To jedna z większych pułapek gdyż chęć ukojenia naszego emocjonalnego bólu jest na tyle ogromna, że przewyższa chęć racjonalnego żywienia i poddajemy się jej. Kiedy dostrzeżesz u siebie podobne zachowania spróbuj znaleźć alternatywę – może spacer, rozmowa z najbliższą osobą lub dobra książka?
7) omijanie posiłków – wiele osób myśli, że jeśli będzie mniej jadło to szybciej schudnie. To niestety tak nie działa. Poprzez omijanie posiłków organizm żyje w niepewności – to znaczy musi gromadzić zapasy na później bo nie wie kiedy dostanie następną porcję jedzenia. Zbytnie ograniczenie kaloryczności powoduje spowolnienie naszego metabolizmu co zazwyczaj powoduje przybieranie na wadze. Najlepiej gdy jemy kilka posiłków ( 3-5  dziennie) w dość równych odstępach czasowych, dzięki czemu nie musimy niczego zostawiać na zapas. Lepiej jeść mniej a częściej. Każdy zjadany przez nas posiłek jest ważny dla naszego organizmu. Oprócz śniadania, obiadu i kolacji dobrze jest zjeść coś lekkiego na drugie śniadanie czy podwieczorek. Liczba posiłków w ciągu dnia jest uzależniona od trybu naszego życia. Gdy nie możemy sobie pozwolić na 5 możemy zjeść trzy – wtedy jednak bardziej treściwe tak by została zachowana odpowiednia kaloryczność.
8) pesymistyczne nastawienie – to jedna z tych pułapek, które chyba najtrudniej ominąć. Kiedy nie widzimy szybkich efektów dopada nas niechęć i łatwo się poddać. Spada nasza motywacja i ciężko sobie wmówić, że to tylko chwilowy moment oraz trudno podjąć próbę znalezienia źródła dlaczego tak się dzieje. Łatwiej nam odpuścić niż szukać nowej drogi do celu. Tracimy wiarę w siebie i swoje możliwości. A stąd już prosta droga, żeby się wycofać z obranej drogi.  Potrzeba zmiany swojego nastawienia i wiary w swoje możliwości co oprócz diety i treningu jest bardzo ważne gdy chcemy schudnąć.


Oczywiście pułapek żywieniowych jest o wiele więcej. Te przedstawione powyżej są według najbardziej istotne w drodze do smukłej i zdrowej sylwetki. Każda z nich ma także tą właściwość, że dla jednej osoby może faktycznie być czymś co utrudni jej odchudzanie a dla drugiej może nie mieć żadnego znaczenia. Chodzi o to aby poznać swoje ciało i jego reakcje na różne sytuacje a wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przedstawione pułapki nie wpadniemy.  
 W.

2 komentarze:

  1. Zgadzam się zwłaszcza z częścią z planem. Jak mam plan na WSZYSTKIE posiłki, to jest dobrze. Jak zostawiam część przypadkowi na zasadzie "coś wymyślę", to od razu wpada w jadłospis wszystko to, co nie powinno. A mi się taaak planować tego nie chce ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie - bez planu łatwo można "złapać" dodatkowe (zazwyczaj puste i niezdrowe) kalorie. Niestety planowanie zabiera trochę czasu ale warto to robić:)

      Usuń